Baza wiedzy
Kiedy stosować kreatynę?
Czy wiecie z jakiego powodu ludzie ćwiczą? Dla zdrowia? Dla dobrego samopoczucia? Oczywiście są to bardzo pozytywne efekty treningu ale tak naprawdę cel stawiamy sobie zupełnie inny. Chodzi nam oczywiście o uzyskanie wysportowanej, umięśnionej sylwetki. Czy kreatyna może nam pomóc w osiągnięciu tego celu?

Jak to działa?
Na wstępie warto choćby pokrótce wyjaśnić czym jest kreatyna. To pochodna trzech aminokwasów – argininy, glicyny oraz metioniny, które ulegają syntezie w wątrobie. Kreatyna to związek chemiczny, który w ludzkim organizmie zmagazynowany jest w 95% w mięśniach. Pozostałe 5% rozkłada się na wątrobę, nerki oraz mózg. Jej standardowy poziom w suchej masie mięśniowej wynosi 120mmoli. Odpowiednia suplementacja może podnieść ten poziom do 170 mmoli. Dużo więcej jednak powie nam stwierdzenie, że podwyższony poziom kreatyny wpływa bezpośrednio na szybszą syntezę białek mięśniowych. Co to oznacza? Oczywiście zwiększony przyrost beztłuszczowej masy ciała. Kreatyna to nie steryd a naturalny suplement diety. Przecież ten związek występuje w organizmie każdego człowieka! Jest ona uznawana za najlepszy suplement oddziałujący na przyrost siły i masy i, co najważniejsze, nie powodujący żadnych skutków ubocznych. Co tak naprawdę robi kreatyna z naszym ciałem? Przede wszystkim obniża próg bólu mięśniowego oraz zwiększa siłę. Dzięki temu możemy podnosić większe ciężary i wykonywać więcej powtórzeń. Kreatyna wiąże wodę w komórkach i tym samym potęguje syntezę białek w mięśniach dzięki czemu nasze włókna mięśniowe odtwarzają się szybciej a tym samym przyrost masy mięśniowej odbywa się w szybszym tempie.

Dużo bardziej podatne na działanie kreatyny są włókna mięśniowe typu II czyli szybkokurczliwe, które odpowiadają za siłę oraz moc. Dlatego też lepsze działanie kreatyny zaobserwujemy u osób, które mają predyspozycje do sportów siłowych.

Z czym to się je?
Kiedy, w jakich ilościach i jak często brać kreatynę? Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że sam suplement diety nie załatwi sprawy a może nawet zaszkodzić. Podstawą i fundamentem pod dynamiczny rozwój mięśni jest dobrze ułożony trening i zrównoważony plan żywieniowy. Kiedy widzimy, że regularny trening nie przynosi oczekiwanych efektów lub po prostu chcemy aby te efekty były bardziej imponujące wtedy możemy wspomóc się kreatyną.

Jeżeli chodzi o dawkowanie to optymalną ilością kreatyny, jaką możemy dostarczyć naszemu organizmowi, jest 3-5 gramów/dobę. Zaleca się stosowanie kreatyny po wysiłku ponieważ wtedy najszybciej zostaje przyswojona przez organizm. Niekiedy jest także stosowana przed treningiem ale jedynie w celu pobudzenia. Cykl treningowy z udziałem kreatyny nie powinien trwać dłużej niż 8 tygodni. Po dwóch miesiącach stosowania zalecana jest miesięczna przerwa. Niemniej jednak sportowcy trenujący intensywnie przyjmują kreatynę przez cały rok.

Rozważając stosowanie kreatyny warto pamiętać o kilku kwestiach. Sam związek chemiczny nie zbuduje naszych mięśni. Kreatyna jest tylko katalizatorem, który przyśpiesza i zwiększa skale pewnych procesów. Jednakże aby mogły one zachodzić w sposób prawidłowy potrzebna jest zarówno energia (węglowodany) jak i materiał budulcowy (białko). Kreatyna pomoże nam w znaczącym zwiększeniu masy mięśniowej a także poprawi naszą siłę ale z pewnością nie uzyskamy takiego efektu siedząc przed telewizorem czy komputerem! Dopiero kiedy zaczniemy regularnie ćwiczyć możemy myśleć o rozsądnej i kierunkowej suplementacji.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

poprzednie następne