Baza wiedzy
Ćwiczenia na stalowe plecy
Mówią, że w życiu trzeba mieć dobre plecy. To się podobno przydaje. Chodzi tu jednak bardziej o znajomości i koneksje. A jak jest z tymi prawdziwymi plecami? Czy one także powinny być mocne?

Patrząc w lustro na efekty naszej pracy na siłowni zazwyczaj możemy ocenić jedynie nasz „przód”. Ramiona, barki, klatka czy brzuch to partie, nad którymi skupiamy się najbardziej. Warto jednak zadbać również o stalowe plecy. Nie chcemy przecież wyglądać nieproporcjonalnie a wręcz odwrotnie – pragniemy zachwycać z każdej strony! Ale czy tylko dlatego warto ćwiczyć tą partię mięśni?
Po jedenaste ... nie zapominaj o nogach
Marzenie każdego faceta – idealna sylwetka. To dosyć oczywiste. A co tak naprawdę oznacza idealna sylwetka? Hmmm, szerokie ramiona, dobrze zbudowane barki, umięśniona klatka piersiowa i sześciopak na brzuchu. Ot idealna sylwetka... Zaraz zaraz....a gdzie w tej całej wyliczance są nogi? Większość osób, które rozpoczynają trening w ogóle nie bierze pod uwagę ćwiczeń na nogi. Mamy inne priorytety i tą część ciała traktujemy trochę po macoszemu. Ten tok myślenia jest błędny! Idealna sylwetka to także zgrabne, umięśnione nogi. W jaki sposób osiągnąć taki efekt?
Klatka piersiowa – ćwiczenia
Większość mężczyzn, którzy zabierają się za trening na siłowni marzy o tym, aby zbudować dobrze rozwiniętą, umięśnioną klatkę piersiową. Rozbudowana klatka nie tylko znacznie poprawia estetykę naszego ciała, ale także chroni dwa, bardzo ważne, organy a mianowicie serce oraz płuca.
Plany treningowe
W kulturystyce podstawą pracy nad idealną sylwetką jest odpowiedni plan. Zdajemy sobie sprawę, że w życiu ważne są też spontaniczne decyzje i zachowania. Niemniej jednak w sytuacji, kiedy chcemy osiągnąć konkretny cel musimy w pierwszej kolejności obrać odpowiednią drogę. Nieprzemyślane działania mogą nie tylko nie przynieść efektu, ale co gorsze nawet spowodować groźne kontuzje.
Zasady treningowe
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią to z pewnością jesteś pełen zapału do pracy. Chciałbym od razu góry przenosić. Siłownia uczy jednak pokory. Pewnych procesów nie da się przyspieszyć. Nie zawsze intensywność treningu ma największe znaczenie. Dużo ważniejsza jest powtarzalność i wytrwałość w dążeniu do celu. Początkujące osoby powinny również poznać kilka podstawowych zasad. Takie credo, do którego muszą się stosować. Zasady te mają na celu przede wszystkim uświadomienie mechaniki treningu, zapewnienie bezpieczeństwa a także poprawę efektywności treningu.