Baza wiedzy
Regeneracja po treningu
Trenując przykładamy wielką wagę do ilości ćwiczeń, wartości obciążenia oraz techniki wykonania. Powinniśmy jednak pamiętać, że równie ważna w całym procesie budowania masy mięśniowej jest regeneracja. Niezależnie od tego czy trenujemy wyczynowo czy rekreacyjnie powinniśmy zadbać o zapewnienie naszemu ciału optymalnych warunków do odpoczynku i odbudowy. W jaki sposób?
Ciężar maksymalny i powtórzenia
Pojęcie ciężaru maksymalnego pojawia się w większości planów treningowych. Przecież ideą ćwiczeń na siłowni jest dobór odpowiedniego obciążenia. Jeżeli hantle czy sztanga będą zbyt lekkie lub zbyt ciężkie to nie osiągniemy pożądanego efektu.
Trening właściwy
Elementy takie jak rozgrzewka, rozciąganie, właściwa dieta czy odpoczynek są szalenie istotne. Niemniej jednak fundamentalnym bodźcem, który pobudzi nasze mięśnie do pracy i zapoczątkuje cały proces związany z ich wzrostem jest oczywiście trening właściwy.
Rozgrzewka i faza końcowa
Zaczynacie trening bez rozgrzewki? Popełniacie największy z możliwych błąd! Wiele osób nie stosuje rozgrzewki a od razu przechodzi do właściwego treningu. To tak jakby bez przygotowania wsiąść za kierownicę szybkiego samochodu. Frajda z jazdy będzie ogromna ale najmniejszy błąd może mieć tragiczne skutki. Oczywiście w przypadku ćwiczeń skala szkód nie jest tak duża ale może wiązać się z poważnymi problemami.